PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1068}

Pluton

Platoon
8,1 131 634
oceny
8,1 10 1 131634
8,0 24
oceny krytyków
Pluton
powrót do forum filmu Pluton

...

ocenił(a) film na 9

Czy jest może ktoś kto policzył ile w sumie Elias dostał ,,kulek"?
Ja kilka razy próbowałam policzyć ale scena śmierci Eliasa mnie tak porusza że nie mogę się skupić. Od tego sk...la dostał ze trzy a i tak był w stanie jeszcze biec.

cromwell_85

Scena jest symboliczna i w związku z tym daleko jej do realizmu.

Z technicznego punktu widzenia pociski z AK-47 (a takich użyli Wietnamczycy), jako ostrogłowicowe, mają tendencję do przechodzenia na wylot, o ile nie trafią w kość. W związku z tym przekazują na ciało trafionego jedynie część energii. Jednak po tylu trafieniach nastąpiłoby wyłączenie układu nerwowego i Elias albo zmarłby natychmiast, albo utracił przytomność (jest to zagadnienie tzw rażenia obalającego i wartości energii potrzebnej do tego, aby trafiony nie mógł dalej biec). Używane przez Amerykanów M-16 używały amunicji, której pociski miały tendencję do rozpadania się po trafieniu, lub koziołkowania w ciele trafionego. W ten sposób przekazywały całość energii kinetycznej, powodując straszliwe obrażenia. Po tylu trafieniach z M-16 Elias nie miałby pleców.

ocenił(a) film na 9
bazant57

Przepraszam że tak późno odpisuję. Mimo wszystko chciałabym by Elias przeżył. Cuda się zdarzają, nawet na polach bitew. Czytałam o takich cudach, choć tych z przed wieków.

cromwell_85

Postać Eliasa jest trochę przesłodzona. Typowe w warunkach wojennych jest to, ze częściej giną niedoświadczeni żołnierze z uzupełnień. Weterani od pewnego momentu, po stracie wielu kolegów, zaczynają ich traktować z dystansem, bo i tak sporo z nich odejdzie. Pokazano to dobrze w serialu "Kompania braci". Gdy pierwszy raz widziałem "Pluton" miałem wrażenie, że Elias jest gejem i interesuje się Chrisem, a nie że dba o podwładnego.

ocenił(a) film na 9
bazant57

Ha ha ja to za każdym razem jak tylko widzę scenę jarania przez flintę to myślę że Elias to gej.

cromwell_85

To były początki z marihuaną. Podobno ciężkie narkotyki powodowały w końcowym okresie wojny wśród żołnierzy amerykańskich zbliżoną ilość strat (zgony od przedawkowania, samobójstwa, czy trwała utrata zdrowia), co same działania wojenne.

ocenił(a) film na 9
bazant57

Często morale żołnierza było na dnie butelki czy końcu fifki.

cromwell_85

A czemu się dziwić, skoro do Wietnamu jechali głównie żołnierze z poboru. Średni wiek żołnierzy wynosił 19 lat (w czasie II wojny było to 26 lat) i tacy głównie ginęli. Oficerow od majora w górę zginęło tylko 210 na 58 tys. straconych żołnierzy (w dodatku zazwyczaj pilotów). Poza tym była nadreprezentatywność Murzynów, Latynosów oraz poborowych z ubogich rodzin. Trudno też wykrzesać entuzjazm do wojny, skoro jej propaganda bazowała na kłamstwie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones