PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1068}

Pluton

Platoon
8,1 131 643
oceny
8,1 10 1 131643
8,0 24
oceny krytyków
Pluton
powrót do forum filmu Pluton

Swastyka w Plutonie

ocenił(a) film na 8

W jednej z ostatnich scen filmu przez dżunglę przedziera się amerykański transporter
opancerzony bądź czołg z powiewającą nazistowską flagą w stylu kriegsmarine. Spotkałem
w necie opinie, że niektóre jednostki jankeskie w Wojnie Wietnamskiej były tak radykalne iż
obnosiły się z hitlerowską symboliką. Czy to tylko Stone jest kretyn? Jakie są wasze opinie?

ocenił(a) film na 10
skorzeny

Dlaczego kretyn ? Temat był wałkowany jakiś czas temu...A sfastyka no cóż...White power -rasizm to po 1 po 2 też można pod to podciągnąć, że tak się wyrażę styl amerykanów :}

ocenił(a) film na 8
Corey666

Eh a możesz mi dać linka do tego tematu, bo znaleźć nie mogę. Chcę poczytać dokładnie co tam wywałkowali :)

ocenił(a) film na 10
skorzeny

http://www.filmweb.pl/film/Pluton-1986-1068/discussion/Po+ostatniej+bitwie,14867 10

ocenił(a) film na 9
skorzeny

Hitlerowska ideologia to nie tylko Niemcy.

ocenił(a) film na 9
skorzeny

niekoniecznie, swastyka w hinduizmie jest symbolem szczęścia i jest malowana na domach i świątyniach, a że ta wygląda jak zdjęta z niemieckiego czołgu może być równie dobrze ignorancją i niewiedzą jankesów.

ocenił(a) film na 9
Slash87

Sztandar wojenny III Rzeszy na transporterze to tylko twórcza wizja Stone'a, a sam reżyser nie widział takiego przypadku podczas swojej służby.

ocenił(a) film na 9
SmoothTalker

nic więcej tylko pogratulować inwencji

ocenił(a) film na 10
skorzeny

"Spotkałem w necie opinie, że niektóre jednostki jankeskie w Wojnie Wietnamskiej były tak radykalne iż
obnosiły się z hitlerowską symboliką"

Jest tysiące zdjęć z tej wojny pokaż choć jedno na którym są amerykanie z niemiecką swastyką.

ocenił(a) film na 8
polukr

Przecież nie napisałem, że widziałem zdjęcia tylko opinie. Te opinie do końca mnie nie przekonują .I to ja się pytam w tym temacie k....wa :)

ocenił(a) film na 10
polukr

Takiego zdjęcia nie znajdziesz dlaczego bo jak to Us-mani chcieli pokazać że to oni wygrywają woję w Wietnamie że wszystko jest super że te trumny które wracają do USA to nie na próżno po za tym cenzura jaka tam wówczas istniała niszczyła wszystko co było nie zgodne z wizją super amerykańskiej armii gdzie nie ma rasizmu a wszyscy walczą o obalenie komunizmu.W 1990r w Iraku jedna z Brygad Pancernych USA schwytała Irakijczyka i zaprowadziła go do wozu dowodzenia w którym UWAGA na ścianie przyklejone było zdjęcie marzałka III Rzeszy Romella kiedy zapytał ich co tu robi ich wróg z okresu IIW.Ś.odpowiedzieli mu że gdyby wiedział co on zrobił to by go tutaj nie było resztę wam zostawiam do oceny

ocenił(a) film na 9
piekielny84

Pomijając prawdziwość Twojej opowieści z tego 1990 roku to dużo rzeczy kupy się nie trzyma. Rommel i podległa mu PAA to akurat część Wermachtu, na której nie ciążą żadne oskarżenia o zbrodnie wojenne. Poza tym jeśli chodzi o swastykę w Wietnamie to spora część oficerów i podoficerów służących w tym konflikcie, brała udział w II WS i raczej nie doznali nagłej amnezji i nie zapomnieli tego co widzieli służąc w Europie.
Co do cenzury to ta akurat w Wietnamie się nie spisała. Zbyt wielu niezależnych reporterów i dziennikarzy spowodowało, ze ten konflikt szybko przestał być popularny w USA. Lewicowi żurnaliści z pewnością wyciągnęliby na światło dzienne przypadki obnoszenia się ze swastyka.
Kolejna rzecz to znamienny brak jakiegokolwiek zdjęcia ze swastyka w tym okresie, podczas gdy możesz natknąć się na zdjęcia z flaga Konfederacka, czaszkami, pacyfkami itp. Jak na tak duży i rozległy w czasie konflikt zbrojny nie można w 100% wykluczyć, ze żołnierze amerykańscy nie nosili nigdzie symbolu swastyki, ale z pewnością (jeśli już gdzieś jej używali) była to rzecz marginalna, a samo użycie jej w "Plutonie" to wizja reżysera.

ocenił(a) film na 10
SmoothTalker

Opowieść jest prawdziwa spisana przez weterana w książce niestety tytułu nie pamiętam.

ocenił(a) film na 10
piekielny84

SmoothTalker w zasadzie wszytko ładnie wyjaśnił i nie wiele mi zostało do powiedzenia bo musiałbym powtórzyć jego słowa :) Z wojny w Wietnamie jest masa niepoprawnych politycznie zdjęć i cenzura się do nich nie dobrała. Fotografii z tamtej wojny jest z roku na rok coraz więcej bo weterani wyciągają je z prywatnych zakamarków i udostępniają w sieci.

A co do Rommla to amerykańskim żołnierzom chodziło o taktykę walki wojsk pancernych i nie ma to nić wspólnego z ideologią.

ocenił(a) film na 10
polukr

Ponadto istnieje (istniała) tzw. legenda Rommel'a, szczególnie na Zachodzie. "Rycerski wojownik, walczący za swój kraj, skutecznie, ale bez barbarzyństwa." I sympatyzował z zamachowcami na Hitlera, za co został zmuszony do samobójstwa, a to tylko wzmocniło jego legendę.

ocenił(a) film na 9
skorzeny

http://www.imfdb.org/wiki/File:PlatoonM2-50cal.jpg
To jest tak absurdalne, żeby ludzie z tej pancerki byli "White Power" bo jeżeli mnie wzrok nie myli to siedzi tam czarny.

ocenił(a) film na 10
skorzeny

"że niektóre jednostki jankeskie w Wojnie Wietnamskiej były tak radykalne iż
obnosiły się z hitlerowską symboliką"

Patrząc na twój nick można by powiedzieć "i kto to mówi ?! " ;))

ocenił(a) film na 8
polukr

No można by było :) Nie jestem faszolem, interesuję się tylko niemiecką wojskowością.

ocenił(a) film na 10
skorzeny

No widzisz :) może ci amerykańce z filmu byli zwykłymi zbieraczami wojennych pamiątek , a ta flaga to zwykły artefakt ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones